FC Botoșani învinge la Craiova cu 2-1 și urcă pe podiumul Ligii 1

FC Botoșani a învins Universitatea Craiova cu scorul de 2-1, în partida din etapa a treia din Liga 1, după ce echipa botoșaneană a marcat două goluri în patru minute.

Botoșaniul are o capacitate de a se reinventa uluitoare. Chiar și fără un vârf veritabil, botoșănenii pun pericol și diverși jucători ajung la finalizare. La capătul unei faze spectaculoase, cu pase din prima, Ongenda (49) a adus egalitatea, cu Edjouma urcând curajos și combinând cu Roman. După nici patru minute, elevii lui Croitoru au înghețat Bănia la peste 30 de grade Celsius. Roman a centrat la bătaie pentru Chindriș, care a câștigat duelul aerian, i-a dat mingea lui Papa, care, din „foarfecă”, a înscris, pedepsindu-i pe Vlădoiu, Lazar și ceilalți jucători ai alb-albaștrilor.

Universitatea Craiova – AFC Botoşani 1-2 (1-0), Stadion ”Ion Oblemenco” – Craiova
Au marcat:
 Gustavo Vagenin (40), respectiv Hervin Ongenda (49), Enriko Papa (53).
Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti)
Observatori: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) – CCA, Marian Bucurescu (Bucureşti) – LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)