Botoșănenii reuşesc surpriza etapei! Se aprinde din nou lupta din ”subsolul” clasamentului

FC Botoșani a obținut o victorie mare în fața CFR-ului, 1-0, succesul fiind al doilea în actuala ediție de Superligă (în rest, nouă remize şi 11 înfrângeri). Ultima victorie pe teren propriu pentru Botoșani data din 20 mai 2023, atunci când s-a impus 5-1 cu CS Mioveni

Eduard Florescu a marcat singurul gol al meciului care l-a propulsat pe prima poziție în clasamentul golgheterilor, alături de Florinel Coman.

Prima repriză a stat sub semnul echilibrului. În minutul 18, Otele a șutat puternic din afara careului, dar balonul a trecut pe lângă poarta lui Ducan. În minutul 33, după pasa aceluiași Otele, Tachtsidis a șutat de la colțul lung, dar portarul gazdelor a reținut. În startul reprizei secunde, în minutul 52, Fulop a pasat pentru Kaprof, acesta a întors, în interiorul careului, pentru Fulop, dar Sava a avut o intervenție bună și a reușit să blocheze.

În minutul 64, Benzar a centrat pe jos, balonul a ajuns la Florescu, intrat în careul mic, care a reușit să deschidă scorul. În minutul 79, Ilie a centrat pentru Deac, acesta a reluat cu capul din interiorul careului, dar Ducan a respins. Partida s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor final 1-0.

CFR Cluj rămâne pe locul 2 după eșecul de la Botoșani, cu 36 de puncte, la opt lungimi în spatele liderului FCSB, care are un meci mai puțin disputat. Botoșănenii reuşesc surpriza etapei si se aprinde din nou lupta din ”subsolul” clasamentului.